اطلاعاتي در مورد زمين لرزه ۱:

سلام دوستان

درپی درخواست های متنوع شما در مورد مطالبی در موضوع زمین لرزه تصمیم گرفتم از این به بعد یادداشتها رو در چند بخش ارائه بدم تا این وبلاگ بتونه انتظارات بیشتر دوستان رو برآورده کنه در این یادداشت به ترتیب در مورد مطالب زیر (البته به صورت کوتاه)صحبت می شه:

۱- مقیاس بزرگی زمین لرزه:

نکته خیلی جالبی که در این مورد می خوام بهتون بگم اینه که آنچه به عنوان مقیاس زمین لرزه در کتاب ها-اخبار- روزنامه ها- جامعه و بین مردم رایجه و با عنوان ریشتر مطرح می شود از لحاظ زلزله شناسی صحیح نیست و در زلزله شناسی ما مقیاسی به نام ریشتر نداریم. خیلی جالبه که برخی از اساتید خودمون( که البته واقعا به خیلی هاشون نمیشه نام استاد رو گذاشت) زلزله رو با این مقیاس ارائه می دهند. درصورتی که آنچه به عنوان مقیاس ریشتر می شناسیم مقیاس بزرگی منطقه ای زمین لرزه است که  به نام معرف آن یعنی پرفسور ریشتر رایج شده است. در مورد این مقیاس و مقیاس های دیگر زمین لرزه در نوشته های بعدی بحث خواهد شد. 

۲- زمین لرزه های بزرگ گذشته

الف) زمین لرزه ۱۷۷۵  لیسبون در کشور پرتغال با حدود ۶۰۰۰۰ کشته که در این زمین لرزه برای اولین بار بیان علمی از اثرات زمین لرزه مطرح شد.

ب) زمین لرزه ۱۹۰۶ سانفرانسیسکو در ایالات متحده با بزرگی ۷.۹ که اولین زمین لرزه بزرگی بود که مناطق با جمعیت متراکم در ایالات متحده را لرزاند. بیشتر خسارات این زمین لرزه در اثر آتش سوزی پس از زمین لرزه بود. در این زمین لرزه حدود ۴۳۰ کیلومتر از گسل سان اندریاس شکاف برداشت و در طول این گسل ۷ متر جابجایی دیده شد.

کتاب ژئوتکنیک لرزه ای - ترجمه  میر حسینی و عارف پور- انتشارات پژوهشگاه بین المللی زلزله

۳- ایمنی در برابر زمین لرزه:

از این به بعد در این بخش از یادداشت برخی نکات ایمنی در برابر زمین لرزه ارائه خواهد شد.

نکات این یادداشت:

- هنگام زمین لرزه هرگز از آسانسور و پله های برقی برای خروج اضطراری استفاده نکنید.

- از پناه بردن به مکان های بسته و کوچک خودداری کنید.

۴- جدیدترین زمین لرزه های بزرگ در یک ماهه اخیر در جهان:

زمین لرزه ای در جزیره کامچاتکا در روسیه با بزرگی ۶.۴ در سی ام ماه می ۲۰۰۷(دو روز قبل)

 عكسي از اثرات زمين لرزه بم: اي بل ساخت و ساز

 bam002.jpg

منتظر نظر شما دوستان عزيز در مورد مطلب جديدم هستم.

/ 76 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سید عرفان

سلام دستت درد نکند اطلاعات خوبي بود استفاده کردم اميدوارم موفق باشي يا حق

ياس

سلام آقاي ساكت ..........وبلاگتون رو مي خونم متاسفانه كامنتتون برا من باز نميشه تو وبلاگم هم نوشتم كه آدرس مستقيمو به مسنجر من بفرستيد ولي ظاهرا متوجه نشديد به هر صورت من خواننده دائمي مطالبتون هستم ..............ممنون از حضور سبزتون

محمدرضا پارسا

سلام علی جان ممنون که سر زدی و خبرم کردی این اتفاق واقعا دلخراش بود مخصوصا واسه ماها که یه دو ساعتی تو صحنه بودیم و واسه نجات رفته بودیم و در اون حادثه وقتی جسدخواهر یکی از دوستامو که دانشجوی اونجا بود از زیر آوار بیرون کشیدیم بدترین صحنه اون روز بم برام بود

مهشاد

سلام خوبين؟ جالب بود .....نمی دونستم ريشتر..... اگر همان كاری را انجام دهید كه همیشه انجام می دادید، همان نتیجه ای را می گیرید كه همیشه می گرفتید بابای

محمدرضا پارسا

سلام علی جون می بینی چه خوش قولم آپ کردم مهربونم یه سر بهمون بزن

علی روحی

سلام از لطفت تشکر می کنم مطالبی که منبع ندارند از خودم می باشد باز هم سر می زنم

محمد صبا (دفتر سبز)

سلام دوست عزیز با "من کدامین خدا را دوست دارم؟ خدای من کیست؟" به روزم. مطلبی هم درباره راهی برای خبر دادن و اطلاع یافتن از وبلاگهای به روز شده دوستان نوشته ام.

حامد

طبق معمول مفيد و پرمحتوا خسته نباشی