از امروز به بعد در اين وبلاگ شما را با مباني پيش بيني زمين لرزه بيشتر آشنا مي كنيم

در ابتدا مقدمه كوتاهي در مورد اين بحث آورده شده است. اميدوارم براي شما جالب باشد.

پيش بيني زمين لرزه:

 

مقدمه:

اغلب گفته مي شود كه نمي توان ادعاي فهم يك پديده طبيعي را داشت مگر آنكه بتوان رويداد آن را به طور دقيق پيش بيني كرد. اگر اين گفته درست باشد بايد بدست آوردن توان پيش بيني زمين لرزه را يكي از هدف هاي دانش زلزله شناسي دانست.

در گذشته پیش بینی زمین لرزه ،کاری غیر عملی بوده و حتی ریشتر معتقد بود تنها احمق ها و شیادان زمین لرزه را پیش بینی می کنند ولی امروز پیش بینی زمین لرزه شاخه ای از علم زلزله شناسی به شمار می رود که ورود به آن نیاز به تخصص بالا و تجهیزات مدرن دارد و پرهیز از آن نیز عملی غیر مسوولانه است . (پوركرماني و آرين، 1376) 

پيشگامان در امر پيش بيني زمين لرزه را مي توان در تمدن هاي چين و ايران باستان جستجو كرد.

اين پيشگويان با توجه به عدم آگاهي كافي از ساختمان دروني زمين و ساز و كار زمين لرزه ها براي پيش بيني خود متوسل به رويدادها و پديده هاي غير متعارف اطراف خود مي شدند كه برخي از آنها مانند رفتار غير عادي حيوانات امروزه نيز به عنوان پيش نشانگر رويداد زمين لرزه ها مورد توجه پژوهشگران مي باشد.

طبق تعريف كميته استاندارد، واژه پيش بيني زمين لرزه عبارت است از مشخص نمودن گستره بزرگي، ناحيه جغرافيايي و محدوده زماني كه در آن يك زمين لرزه مشخص روي خواهد داد كه البته در اين تعريف درصد اطمينان پيش بيني نيز بايد گنجانده شود (Bolt, 1999).

/ 0 نظر / 28 بازدید