جواب یک پرسش در مورد اثر قنات بر روی شدت زمین لرزه

با تشکر از دوست عزیری که این پرسش را در بخش نظرات وبلاگ قرار داده اند باید عرض کنم. گزارش خاصی در مورد کاهش شدت زمین لرزه در اثر وجود قنات تا آنجا که من می دانم و تحقیق کرده ام در هیچ جای دنیا گزارش نشده ولی اشاره به یک نکته در این مورد جالب است و آن اینکه سازه های زیر زمینی مثل مترو، تونل ها و قنات ها در هنگام زمین لرزه با شدت کمتری نسبت به سطح زمین می لرزند و علت این امر این است که ما در سطح زمین با شکست و برگشت امواج لرزه ای سطحی مواجه هستیم که این برگشت،‌ باعث می شود سطح زمین باشدت بیشتری بلرزد در حالیکه این امواج لرزه ای برگشتی و شکسته شده به عمق های چند متری زمین نمی رسند. مثلا تجربه ای که شخصا در این مورد دارم این است که هنگام رخداد یکی از پس لرزه های زمین لرزه کجور در خردادماه سال ۱۳۸۳ که تهران هم با لرزش های خفیفی مواجه بود یک پس لرزه توسط مردم در سطح شهر احساس شد درحالیکه من در آن موقع در مترو بودم و هیچ لرزشی احساس نکردم و وقتی از مترو خارج شدم صدای مردم را می شنیدم که می گفتند همین الان زلزله آمده ولی هیچ یک از افرادی که در محوطه داخلی مترو بودند این زلزله را احساس نکردند.

با تشکر از شما دوست عزیر و دوستان دیگرخواهشمند است هر گونه سوال در زمینه زمین لرزه و یا زمین شناسی دارید در بخش نظرات قرار دهید من در حد توان خود به آنها پاسخ خواهم داد.

/ 3 نظر / 10 بازدید
درويش بلوچ

عالی بود ولی بدان که اينها همه عذاب الهی است که بر سر بندگانش نازل می فرمايد

علی

با سلام در تایید مطلب شما باید بگویم بنده در زلزله سال ۱۳۵۷ طبس بودم و در آن زلزله که با شدت ۸/۷ ریشتر بود اکثر سردابها و آب انبارها و خانه هایی که در زیر سطح زمین واقع شده بود خراب نشد . در رابطه با سوال اثر قنات باید بگویم اکثر قناتها در روی گسلهای بزرگ واقع شده اند که این مطلب در اطراف طبس به اثبات رسیده که نشان می دهد آب انها توسط گسلها به سطح زمین آورده می شود . بنابراین خود وجود قنات به نظر نمی رسد بر روی زلزله تاثیر داشته باشد ولی اینکه در محل و اطراف قناتها زلزله شدت بیشتری دارد دلیل آن همان است که گفتم ) بدلیل وجود گسلهای بزرگ (