پيش بيني ميان مدت زمين لرزه:

پيش بيني ميان مدت زمين لرزه عبارت است از پيش بيني وقوع يك زمين لرزه طي چند هفته تا چند سال آتي. در اين مرحله از پيش بيني، معيارهاي اصلي، پيش نشانگرهاي مشاهده شده مي باشند از جمله اين پيش نشانگرها مي توان به ناهنجاري فعاليت لرزه اي، آزاد شدن انرژي تجمع يافته، روند غيرعادي vp/vs ، ناهنجاري در تغيير شكل پوسته، تغييرات مقاومت زمين، تغييرات ميدان الكترومغناطيسي، ميزان تنش اعمال شده به زمين، تغييرات سطح آب زير زميني و مواد شيميايي موجود در آب و روشهاي ديگر اشاره كرد (پوركرماني و آرين، ۱۳۷۶) .

هنگام تحليل اطلاعات، روند پيشرفت ناهنجاريها به منظور پيش بيني ميان مدت،همچنين آگاهي از نحوه تغييرات ساليانه و بلند مدت آنها ضروري است. بعلاوه در يك ناحيه ممكن است چندين زير ناحيه از پيش نشانگرهاي ميان مدت يافت شوند كه بيانگر ناهمگني تكتونيكي، تحت تاثير يك ميدان تنش تجمع يافته باشند كه ممكن است يكي از اين زير ناحيه ها شامل چشمه زمين لرزه آتي باشد و در اين مرحله از پيش بيني تعيين آن كمي مشكل مي باشد در حقيقت هدف اصلي در اين مرحله از پيش بيني، تعيين يك يا چند زير ناحيه از ناهنجاريهاي ميان مدت و تخمين بزرگي و زمان رويداد آتي آن است.

این نوع پیش بینی از اهمیت بیشتری نسبت به انواع کوتاه و دراز مدت برخوردار است زیرا نه آنقدر دور است که مورد بی توجهی مسوولان و مردم قرار بگیرد و نه آنقدر نزدیک است که فرصت انجام اقدامات موثر را ازمسوولان و مردم بگیرد .

39.gif

منابع

پورکرمانی- آرین - ۱۳۷۶- لرزه زمین ساخت- مهندسین مشاور دزاب.

هرمزی- احمد-ترجمه کتاب پروفسور بولت- ۱۳۸۴- زمين لرزه ها- انتشارات مركز نشر دانشگاهي

/ 6 نظر / 11 بازدید
وبلاگ طراحی مدلهای تصميم گيری / تصميم سازی

با عرض سلام و ادب از اينکه به وبلاگ بنده سر زديد بسيار مسرور شدم . با توجه به اين موضوع که وبلاگ بنده نيز همانند وبلاگ شما دارای مطالب علمی است خواهان لينگ با وبلاگ شما هستم . در صورت تمايل اعلام فرمائید .

جوان ايرانی

سلام بايد بگم که از ناراحتی و اين حرف ها ديگه گذشته!ُ‌کم مونده که ... کاره خوبی کردی منابع رو اضافه کردی در ضمن اگر به ساخت دستگاه خاصی در اين زمينه نياز داريُ‌شايد من بتونم کمکت کنم

شايان

سلام اگر میخواهی به معنای واقعی پولدار و خوشبخت با شی یه سری ایجا بزن.

سلام وبلاگ تر تميز و مفيدیه برای معرفی وبلاگت به گوگل يه سری به اين آدرس بزن http://www.sabziran.ir/index.php?action=recommends&rid=267&page=

وحيد

وبلاگ جالب و مفيدي داري وبلاگ من هم در مورد فيزيك هستش دوست داشتي سري به ما بزن تا با هم تبادل لينك داشته باشيم

سلام نظر خاصی ندارم اما يک پيشنهاد دارم: