زمين لرزه کهک در استان قم

سلام به دوستان عزیز

در پی درخواست بسیاری از دوستان مبنی بر گزارشی از زمین لرزه اخیر در استان قم تصمیم گرفتم چند خطی براتون در مورد این زمین لرزه بنویسم.

اول اینکه منطقه ای که در اون زمین لرزه رخ داده طبق کاتالوگ لرزه ای پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی ایران و سازمان زمین شناسی ایالات متحده در صد سال اخیر تنها دو زمین لرزه اصلی بزرگتر از ۵ داشته است که زمین لرزه بزرگتر با بزرگی ۵.۸ در سال ۱۹۸۰ اتفاق افتاد. همچنین از آنجا که اینجانب به دلیل نیاز شغلی اطلاعات زمین لرزه های رخ داده در سراسر کشور را به تفکیک استان ها گردآوری کرده ام در یکسال اخیر طبق این اطلاعات هیچ زمین لرزه بزرگتر از ۲.۶ در استان قم گزارش نشده لذا استان قم جزء کم خطرترین استان های ایران به حساب می آید. اتفاقا از آنجا که پروژه تحلیل خطر زمین لرزه قم توسط اینجانب انجام شده در دراز مدت هم احتمال رخداد زمین لرزه ای با بزرگی ۶.۵ و بیشتر در این استان وجود ندارد. حالا بریم سراغ زمین لرزه ای که روز دوشنبه ۲۸ خردادماه ۱۳۸۶ در ساعت ۱۷:۵۹ دقیقه استان قم و چند استان همسایه آن را لرزاند. این زمین لرزه با بزرگی ۵.۶ در مقیاس بزرگی امواج سطحی(گزارش شده توسط پژوهشگاه زلزله شناسی ایران) و بزرگی ۵.۵ در مقیاس امواج سطحی (گزارش شده توسط سازمان زمین شناسی ایالات متحده) معرفی شد. سازمان زمين شناسي آمريكا (USGS) مختصات كانون آن را ۴۷/۳۴ درجه عرض شمالي و ۸۴/۵۰  درجه طول شرقي و عمق آن را ۴۲.۳ كيلومتر از سطح زمين اعلام كرد. گسل مسبب آن یک گسل با روند شمال غربی- جنوب شرقی با مکانیسم فشاری بوده و تا امروز حدود بیش از ۱۰۰ پس لرزه داشته است. چند ساعت پس از رخداد زمین لرزه اصلی نوع و بزرگی زمین لرزه ها نشان از فعال شدن یک گسل شیب لغز بوده که این طرز شناسایی برای اولین بار در دنیا توسط ساکت و همکاران ۲۰۰۶ در همایش بین المللی انجمن زمین شناسی مهندسی جهانی در ناتینگهام انگلستان ارائه شد و تا کنون برای تمامی زمین لرزه های بزرگ آزمایش شده جواب مثبت داده است.

در پایان هر گونه سوالی در مورد زمین لرزه اخیر داشتید تا حد توان پاسخ خواهم داد

و خواهش من از دوستان این است که شرایط و احساسی که برای خودتان یا دوستان و اقوام در موقع رخداد این زمین لرزه پیش آمد (اگر زمین لرزه را حس کرده اند) و لطفا حتما بنویسید که ساکن کجا هستید و یا موقع زمین لرزه کجا بودید.

می دونید چرا ازتون می خوام دقیق بنویسید چون بدین وسیله می تونم شدت واقعی زمین لرزه رو در تهران و جاهای دیگه در گزارش بعدی براتون محاسبه کنم و بنویسم. پس کمکم کنید.

نقشه شدت زمین لرزه قم (USGS) 

intensity.jpg

/ 142 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شرقيترين ستاره

کی اذيتت کرده علی اون لاين سبز رو اون بالا اضافه کردی؟جداْ اگه بوده بگو حالشو بگيرم

لی لی

من پاسدارن بودم طبقه پنجم و انچنان لرزيديم که تا دوساعت وايساده بودی خشک بشيم :)

شرقيترين ستاره

تا حالا متوجهش نشده بودی؟روی اسمش کنار وبلاگ کليک کن چند تا از پستارو اون نوشته...... راستی سلام علی آقای گل خوب شد لاين سبز رو برداشتی ولی نگفتی جريانش چی بود؟

لحظه ای با من باش

سلام داداشی من که اگه به وبلاگ خودمم سر نزنم اول ميام اينجا اما اگه بدخواه مدخواه داری عکس بده جنازه تحويل بگير آلبوم بده قبرستون تحويل بگير باااااااااااااای هر وقت بيای خوشحالم ميکنی

علي

تقديم به همه دوستانم فردا به روز می کنم

محبت و زيبايی

سلام دوست خوبم! ممنون از کامنتهايتان راستش خوشبختانه یا بدبختانهدر اطراف زلزله نبودم... راستی از گسل ها نمی نويسيد مثلا شنيده ام که تهران چون روی گسل بزرگی قرار دارد برای همين ميگويند زلزله ميايد... درسته؟! اصلا گسل چيه؟ دلتان شاد!

شرقيترين ستاره

کی جرات کرده داداشی رو اذيت کنه؟ ولب بيخيال اين آدمای اينجوری ارزش ششو ندارن که حتی بهشون فکر کنی خوب درباره اون سولاتم.....خواهرمه...... درباره اون سوالتم اول بايد بهم بگی از فيلم چی گرفتی؟تا بهت بگم تو اون مايه چی بهت معرفی ميکنم!

مجتبی

سلام خوشحالم که فعلا زلزله نداريم اگه خواست بياد سريع خبرمون کن يا علی

جوينده حکمت

زماني مي‌رسه كه علوم دروني و باطني براي بشر ... ممنونم که سرزدی و نظرت رو نوشتی پست جدید آپ شده . بازهم بیا و نظرت رو برام بگو . خوشحال میشم