پيش نشانگرهای زمين لرزه - تغييرات مواد راديو اکتيو(رادون) در آبهای زير زمينی

از این به بعد میخوام شما رو با برخی پیش نشانگرهای زمین لرزه آشنا کنم.

پیشن نشانگرها عواملی هستند که قبل از رخداد زمین لرزه دچار یک سری تغییرات شده که توسط مطالعه اون تغییرات ما می تونیم برای پیش بینی زمین لرزه اقدام کنیم.

یکی از این پیش نشانگرهای مهم که در چین- روسیه و ژاپن استفاده زیادی از اون برای پیش بینی زمین لرزه می شه. تغییرات مواد رادیو اکتیو موجود در آبهای زیر زمینی از جمله مهمترین اونها تغییرات گاز رادونه.

از آنجا که گاز رادون از تجزیه رادیواکتیو مقادیر ناچیز اورانیم موجود در اغلب سنگ ها حاصل می شود، هنگامی که شکافها باز شده و آب به داخل آنها نفوذ می کند، انتقال این گاز به آب در حال گردش در سنگ افزایش می یابد. به عنوان مثالی  از این موارد می توان به افزایش ده برابری غلظت گاز رادون در فاصله 30 کیلومتری از رومرکز زمین لرزه کوبه(سال ۱۹۹۵ در ژاپن)، 9 روز پیش از زمین لرزه اشاره کرد. (هرمزي، 1384).

                                          روانگرایی حاصل از رخدادزمین لرزه چوتسو

               Chuetsu_earthquake-earthquake_liquefaction1.jpg

منبع

زمین لرزه ها- ترجمه کتاب پروفسور بولت- مترجم: احمد هرمزی- انتشارات نشر دانشگاهی - سال چاپ ۱۳۸۴

/ 64 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ميثم

من زمين شناسيم تو کنکور بالاترين درصدم بود.علاقه دارم.اين جا خيلی چيزا ياد می گيرم.مرسی و فعلا.

جاويد

جانا حدیث حســـنت در داستان نگنجد رمزی زراز عشقت در صد زبان نگنجــــد سودای زلف و خالت در هر خیــال نایـد اندیشـه‌ی وصالـت جز در گمــان نگنجد هرگز نشان ندادند از کوی تو کسـی را زیرا که راه کویت اندر نشـان نگنجــد آهی که عاشقانت از حلق جان برآرنـد هم در زمان نیاید هم در مکان نگنجد آنجا که عاشقانت یک دم حضور یابنــد دل در حساب ناید جان در میان نگنــجد اندر ضمیــر دلهــا گنجی نهان نهــادی از دل اگر برآیــد در آسمــان نگنجـــد عطار وصف عشقت چون در عبـارت آرد زیرا که وصف عشقت اندر بیـان نگنجــد

مترسک

سلام رفيق بروزم. من مطلبم علمی نيست ولی اگه نظرتو بگی خوشحال ميشم.

جاويد

از نظرات بجای شما ممنون هستم. اگه مايل بودين برای آشنايی بيشتر ميتونيم با هم چت کنيم. خوشحال ميشم.

جاويد

سلام دوست عزيز من در اين خصوص صاحب نظر نيستم. به نظر من بيت اول خوبه ولی بيت دوم روان خونده نميشه فکر کنم تو مصراع سوم تغييری بدين بهتر بشه. يه شعر ديگه تقديم شما :

شايان

با عرض سلام و خسته نباشيد از شما به خاطر گذاشتن وقتتان برای آگاهی ديگران خيلی متشکرم. در ضمن اگر شما در باره چگونگی استخراج طلا با استفاده از آب کلر در خاکهايی با عيار کم (۷ گرم در يک تن) توضيحاتی بفرماييد خيلی ممنون ميشوم. با تشکر

عشق

سلام من هم به روزم، خوشحال مي شم كه به من سر بزني

سلام...آدم تينجا فقط ميلرزه...

وحيد

سلام علی جان ممنون از نظراتتون من بعد از يه وقفه نسبتا طولانی برگشتم.باز هم مرسی.

خوشحال ميشم به وبلگ من سربزنيد باشعرهای عاشقانه