آيا آتشفشان دماوند مجددا فعال خواهد شد؟

از آنجاييكه برخي دوستان اطلاعاتي در مورد قله دماوند و احتمال فوران مجددش از من مي خواستن تصميم گرفتم اي بار در مورد آتشفشان دماوند مختصري بنويسم.

در مورد قله دماوند بايد بگم يه ماموريت بهم خورد و دراطراف قله يه بررسی مقدماتي انجام دادم.

اولش بايد بگم كه از نظر علمي آتشفشان دماوند الان در يک وضعيتيه که معمولا در این حالت احتمال رخداد فوران مجدد از اون وجود نداره ولی خوب تغييرات بی سابقه در قله و خروج دود از اون يک مورديه که نمی شه همين طوری و بدون بررسی های زمين شناسی و ژئوفيزيک در مورد اون نظر داد..

دنبالش هستم اگه بشه و در صورت در اختيار گرفتن امکانات يک طرح تحقيقاتی رو روی اين آتشفشان انجام بدم.چون فكر مي كنم پيش بيني آتشفشان خيلي راحت تر از پيش بيني زمين لرزه است.

البته يه چيزهايی فهميدم و البته ديدم و اون اينکه تغييری در دمای چشمه های آبگرم اطراف قله ايجاد نشده و اين شايد بتونه در مطالعات به ما کمک کنه. همچنين به غير از خروج بي سابقه دود كه حدود 500 متر يا بيشتر از دهانه به صورت عمودي خارج شده بود هيچ تغيير ديگه اي در اطراف قله ديده نشده حتي ميزان خروج بخار و گازها كه در دامنه وجود داشته خيلي تغيير نكرده كه البته خروج اين گازها از حاشيه كوه دائمي بوده و به همين خاطر ما چندين چشمه آبگرم(آب اسك، رينه و ...) رو در دامنه كوه دماوند داريم كه از همه اونها بازديد و نمونه برداري كردم.

اما در مورد پیش بینی اینو می تونم بگم که معمولا فعالیت آتشفشان با تغییرات لرزه خیزی منطقه هم همراهه و به دلیل وجود گسلهای فعال زیاد در اطراف قله اگه خبری باشه ما با تغییرات لرزه خیزی قسمت شمال تهران و استان مازندران مواجه خواهیم شد.

یه خبر خوب برای همه افرادی که نگران این موضو هستند اینه که هنوز هیچ تغییر خاصی در لرزه خیزی این منطقه مشاهده نشده. پس فعلا احتمال رخداد آتشفشان خیلی خیلی کمه.

در نهايت منتظر خوندن نظرات شما دوستان در اين زمينه هستم و دوست دارم اگه اطلاعات ديگه اي در اين زمينه داريد در اختيارم قرار بديد(البته در اين صورت از خجالتتون در مي آيم).

عكسي از قله دماوند:

Damavand-WP1024.jpg

رخداد يك آتشفشان درجزيره هاوايي به تاريخ۱۵ آگوست ۲۰۰۲

Kilauea Volcano

Kilauea Volcano

 Photographs by USGS

منتظر نظراتتون هستم

/ 88 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی

سلام: مرصی که ميای شرمنده من هنوز عصبانيم

نجوا

سلام دوستم ممنون . وبلاگ زيبایت با افتخار جزو لينک دوستان من قرار گرفته . موفق و برقرار باشی

علی

باسلام خيلی وبلاگ قشنگی داری ومطلبات هم جالبه منم به زودی لينکت می کنم فعلا خداحافظ

علی

با سلام به عزيزان اگه می خواين هر ماه حقوق ماهيانه داشته باشين به اين سايت برين http://www.vnnu.com/fa?111124923

بهار

ولی من می دونم دماوند زمین آتشفشان می کنه و همه مون درون گدازه هاش می سوزیم نکته مهم برای رفع این مسئله اینه که کرم اکسی دوزنگ همیشه همراهتان باشه بهاری باشی همیشه

زهرا

سلام مطالبتان خيلي خوب بود اگه فرصت كردم حتما بهتان سر ميزنم. از اينكه به وبلاگ من هم سر زديد ممنونم.

سینا

سلام.شما تو مطالب نوشتین نظرتون در مورد پيش بينی زمين لرزه چيه؟ من هم میگم.من دارم روی یک پروزه کار می کنم که میتونه زمین لرزه رو 5 تا 15 دقیقه قبل پیشبینی کنه.نمی خوام اطلاعاتی در باره اش بدم چون به فکر خوارزمی و اول شدن تو دنیا هستم نیشخند

آبی تر از آبی

سلام وب جالبی داری اتفاقا واسه تحقیق منم اقدامات بهداشتی در شرایط اضظراریبه درد خورد مرسی عزیز

rsس

وب بسیار جالب و پر محتوایی داری متشکر