گزارش مقدماتي زمين لرزه اخير در ژاپن

زمين لرزه‌اي به قدرت ‪ ۶.۸ساعت ‪ ۱۰و ‪ ۱۳دقيقه بامداد روز دوشنبه برابر با ۱۶ جولاي سال ۲۰۰۷ ميلادي استان نيگاتا را بشدت تكان داد. در بعد از ظهر همين روز پس لرزه اي با بزرگي ۶.۶در اين منطقه روي داد. با توجه به گسل مسبب زمين لرزه پيش بيني مي شد اين زمين لرزه پس لرزه هاي ويرانگر نيز داشته باشد.اين زمين لرزه پر قدرت همچنين بيش از يك‌هزار زخمي و ۹ كشته در ژاپن بر جاي گذاشته است.   بر اساس اين زمين لرزه به ‪ ۹۴۹خانه در استان‌هاي نيگاتا و ناگانو آسيب رسيده و ‪ ۳۰۷دستگاه به طور كامل ويران شده است.
   آژانس هواشناسي ژاپن پيش بيني كرده است كه پس لرزه‌هاي پرقدرت اين زمين لرزه تا حدود يك هفته ادامه داشته باشد كه البته با توجه به مطالعات اينجانب در زمينه  پس لرزه ها و به دليل گسل مسبب اين زمين لرزه  احتمال رخداد زمين لرزه هايي با بزرگي در حدود ۴ و بيشتر در زماني بيش از يك هفته در آن منطقه اتفاق خواهد افتاد.

با توجه به ريزش باران‌هاي شديد در منطقه و سست شدن زمين‌هاي آن، به مردم منطقه در زمينه خطرات ناشي از رانش زمين هشدار داده است.
   در تابستان سال ‪ ۱۳۸۳خورشيدي نيز استان نيگاتا شاهد يك زمين‌لرزه بزرگ ‪ ۶.۸ بود كه پيامدهاي مستقيم و غيرمستقيم آن موجب مرگ ‪ ۳۱نفر از شهروندان اين استان شد.  ژاپن يكي از كشورهايي است كه همواره با بلاياي طبيعي زيادي به‌ويژه زمين لرزه روبرو است اما اندوختن تجربه و تدبيرانديشي‌هاي علمي، موجب شده است تا آسيب‌هاي ناشي از اين بلاها به كمترين سطح ممكن برسد.  از سوي ديگر بكار بردن مصالح سبك و مقاوم، انجام محاسبه‌هاي دقيق براي خنثي و كمتر كردن فشار و لرزش‌هاي شديد در هنگام خانه‌سازي، از تدابيري است كه در ژاپن براي كاهش ميزان آسيب‌هاي جاني و مالي ناشي از زمين لرزه انجام مي‌گيرد. اما به هر حال در اين شهر به دليل اينكه از ساختمان هاي با سقف سنگين استفاده شده خسارات ناشي از خرابي ساختمان ها در مقايسه با مناطق ديگر ژاپن زياد بوده است.

   بزرگترين زمين لرزه مرگباري كه در دهه‌هاي اخير در ژاپن رخ داده است، زمين لرزه ‪ ۷.۳"هان شين داي شين ساي" بوده كه در سال ‪ ۱۹۹۵ميلادي شهر ‪ ۱/۵ميليون نفري كوبه را بشدت تكان داده و بيش از شش هزار و ‪ ۴۰۰نفر كشته بجا گذاشت.
در هنگام رخداد زمين لرزه در صورتيكه مركز كانون زمين لرزه در دريا يا نزديك به ساحل باشد به دليل اينكه اين كشور توسط اقيانوس احاطه شده خطر سونامي نيز اين كشور را تهديد مي كند. 
  زمين لرزه اخير در ژاپن و پس لرزه بزرگ آن را مي توان شبيه به زمين لرزه و پس لرزه اي كه در استان يزد در حدود ۲ هفته پيش در حوالي شهر بهاباد با بزرگي ۵.۱ و ۴.۷ در مقياس بزرگي امواج دروني رخ داد مقايسه كرد البته تنها از نظر نزديكي زمين لرزه اصلي و پس لرزه و قابل پيش بيني بودن پس لرزه بزرگ براي اين دو زمين لرزه وگرنه از نظر محل رخداد (درون قاره براي زمين لرزه يزد و حاشيه قاره براي زمين لرزه ژاپن) نمي توان از نظر پارامترهاي لرزه اي ديگر،  اين دو زمين لرزه را شبيه به هم دانست.

عكس هايي از زمين لرزه اخير در ژاپن:

- تخريب جاده در اثر رخداد زمين لرزه

2007_07_16t220916_450x302_us_quake_japan.jpg?

- صدمه به يك نيروزگاه در ژاپن در اثر رخداد زمين لرزه اخير

capt.tok10507171040.japan_quake_tok105.jpg?

با عرض معذرت از دوستان بخاطر  اينكه نتونستم در اين يادداشت ادامه بحث اتاق امن رو بنويسم.

/ 22 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
من از دست خدا هم گله دارم

به نام کلمه سلام ویانا (اندیشمند) از بابت پیام دیشب عذر می خوا... دلم خون بود!!! 1 _ به شعرم 2 _ اختلاف نظر من با سید مهدی موسوی از کجا شروع شد... 3 _ همانهایی که پریروز برای مقاصدشان شخصیت مجازی ساختند و دیروز برزو ی علیپور را از این محیط بیزار کردندو امروز مرا هدف قرار داده اند و فردا شاید @ادبیات دات شما را... 4 _ صدای انا الحق نازی خانوم معروفی از کجا بلند شد؟؟؟؟؟ 5 _ مقاله ای در رد پسا غزل که نیت اصلی خیلی هااز روز اول همین بودو ... 6 _ این جوکر احمق هم به خیال خام خودش عددی شده، چون مریم حقیقت 2 دقیقه از وقتش را حرام کرده و در جوابش چند سطری نوشته است. 7 _ نتیجه گیری: کامنت رسیده ی بابا ی غزل را حتمن بخوانید که تاسف بار است 8 _ گلایه من از شما برای این دلم نیست .نا جوان مردانه تهمت زده اند تهمت !!! 9 _ کالبد شکافی / شاید نخهای نامریی شقیقه را به ... ارتباط بدهند . 10_ هنوز پسا غزل را دوست دارم قربانی : (بهزاد بهادری/ سابق)

نگاه (زندگي متعالي)

سلام بسيار وب جالبي داريد خسته نباشيد راستي از اينكه به وب زندگي متعالي اومديد خوشحال شدم بازم تشريف بياريد شاد باشيد

جوجه اردک زشت

سلام داداشی: من هميشه فکر می کردم توی ژاپن اگرم زلزله ی ۲۰ ريشتری بياد هيچيشون نمی شه .نگو اين همه تمهيداتشون فقط برای شهرای بزرگشونه. بگذريم..... حالا اگه بگم بازم می گی غر می زنم. اما خدايی يه نيگا به ليست لينکات بنداز. اگه من اونجا بودم من اسممو می زارم صغری... حالا هی بگو جوجوی غرغرو.. راستی آبجيت سلام مخصوص رسونده

سيب

سلام...اللهم اجعل هذه البلد امنا

شبخوان

سلام بعد از زلزله ژاپن فورا آمدم اينجا اطلاعات شما را ببينم. صفحه باز نمی شد. ديروز هم که پرشين بلاگ مشکل داشت بهرحال باز سپاس بخاطر مطالب و اطلاعات مفيد يا حق

مجتبی

سلام علی آقا من يه مستند تو تلويزيون ديدم که ژاپنی ها يه مجتمع بزرگ درست می کردند. نکته جالبش اين بود که جوری می ساختن که بر اساس لرزش زمين اونم باهاش هماهنگ می شد تا خسارت ببار نياره خيلی جالبه چرا ما نمی تونيم پولشو نداريم يا بلد نيستيم موفق باشی

پوریا

سلام . خوبه موقعیت جغرافیایی ما با ژاپن عوض بشه اونوقت همه باید کشورشون را رها کنند و برند یک جای دیگه .

اميد(واپسين شطحيات سابق)(کازابلانکای جديد)

سلام واپسين شطحيات اميد به دلايلي به مكاني جديد انتقال يافت و البته با نامي جديد؛كازابلانكا. برخي از عمده ترين دلايل : 1-تنوع 2-تغيير سبك نوشتاري 3-.خرابي پرشين بلاگ 4- .... ___________________________________________ خدايي هست و روز جزايي ! ولي تو زياد سخت مپندارش.خدا تنبل ها را به چه چيز مجازات خواهد كرد. به گناه اينكه مجال جنايت نيافته اند و مجال خوردن حق ديگران را. من از شدت بي حوصلگي سالهاست كه حتي يك دروغ مصلحتي هم نگفته ام ! _____________________________________________ وبلاگ جديدم با مطلبي جديد به روز است منتظرم بدرود

اميد(واپسين شطحيات سابق)(کازابلانکای جديد)

سلام علی عزيز.ميبخشيد به خاطر اين تاخيری که داشتم. مشغول نقل و انتقالال وبلاگی بودم مطلبت رو هم خوندم. ادامهء اتاق امن رو نوشتی منم خبر کن ممنون میشم لینک منرو تغییر بدی! بدرود

تينا

گرچه حقير اما روشن شدم گرچه کم اما روشن می کنم به کلبه من سر بزن